Felkészülés: kulcs a sikerhez
A tolmácsolás nem csak a fülkében eltöltött időről szól, sőt! A felkészülés sokszor már hetekkel az adott esemény előtt elkezdődik, ez idő alatt pedig a legfontosabb a téma alapos áttanulmányozása. A tolmács elmélyül a prezentáció anyagában, kutatja a kapcsolódó szakkifejezéseket és igyekszik minél több háttérinformációt gyűjteni, hogy kontextusba tudja helyezni az előadás anyagát.
Mi történik a fülkében?
A fülke a tolmács “szentélye”. Felszereltségében nem különösebben izgalmas egy ilyen fülke, de annál érdekesebb, ami fejben történik. Munka közben ugyanis csak úgy cikáznak a gondolatok, hiszen figyelni kell a forrásnyelvre, értelmezni a mondandó lényegét, és azonnal átfogalmazni azt a célnyelvre. Eközben a szakember általában még jegyzeteket is készít magának, hogy rendezze a gondolatait.
A koncentráció művészete
Ez a fajta multitasking igazi kihívást jelent, épp ezért általában két tolmács dolgozik váltásban. A rövid szünetekben beiktatott folyadékpótlás és néhány falat étel segít fenntartani az energiaszintet a nap folyamán. Ezen felül a tolmácsnak mentálisan is felkészültnek kell lennie, a legfontosabb mégis a munka iránti szenvedély és motiváció, ami erőt ad a hosszú órákon át tartó koncentrációhoz.
Nem is tűnik olyan egyszerűnek, igaz? Érthető, ha ezek után kétszer is meggondolod, kire bízod a konferenciatolmácsolást. A jó hírünk viszont az, hogy nálunk csupa profi szakember dolgozik, akik nem csak mesterei a nyelvnek, hanem imádják is a munkájukat. Ha már tervezed a következő eseményt, érdemes szétnézned nálunk és ha tetszik, amit itt olvasol, egyeztessük a részleteket!